Agregaty prądotwórcze

Przenośne agregaty prądotwórcze dostarczają energię elektryczną tam gdzie jest niezbędna do działań, a dostęp do sieci energetycznej jest niemożliwy.

Agregaty prądotwórcze są kluczowym elementem wyposażenia każdej jednostki straży pożarnej. Umożliwiają one dostarczanie energii elektrycznej w sytuacjach awaryjnych, kiedy dostęp do sieci energetycznej jest niemożliwy lub ograniczony.

Działania straży pożarnej często wymagają korzystania z urządzeń elektrycznych, takich jak: maszty oświetleniowe, elektronarzędzia, ładowarki akumulatorowe itp. dlatego dostęp do niezależnego źródła energii jest niezbędny.

Agregaty prądotwórcze dla straży pożarnej muszą spełniać szereg specjalistycznych wymagań stawianych podczas działań ratowniczych. Powinny być niezawodne, trwałe i łatwe w obsłudze. Ponadto, ze względu na specyfikę pracy straży pożarnej, agregaty powinny być przenośne lub zamontowane na pojazdach strażackich.

 • Moc - Dostosowanie mocy do aktualnego obciążenia, pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i wydłużyć żywotność urządzenia.
 • Szybkie uruchomienie - Gotowe do szybkiego i łatwego uruchomienia w każdym momencie.
 • Cicha praca Nie zakłóca komunikacji i działań ratowniczych pozwalając pracować w komfortowych warunkach.
 • Mobilność - Łatwość przenoszenia i uruchomienia w dowolnym miejscu.
 • Trwałość Wytrzymałość pozwalająca sprostać każdym warunkom podczas akcji ratunkowych.

Agregaty prądotwórcze Optimat

Agregaty prądotwórcze od Polskiego producenta OPTIMAT, cechujące się wysoką jakością, doskonale nadają się do zapewnienia awaryjnego zasilania. Generator wyposażony jest w miedziane uzwojenie. Kluczowym elementem takich generatorów jest inwerter, inaczej nazywany falownikiem. Jego funkcją jest generowanie „czystego” prądu przemiennego, który następnie jest konwertowany na prąd stały. Zniekształcenia fali są minimalizowane, a prąd stały jest przekształcany z powrotem w wygładzony i „czysty” prąd przemienny.

Funkcja zmiany prędkości zastosowana w generatorze zapewnia wiele zalet:

 • zwiększa żywotność urządzenia poprzez zmniejszenie zużycia silnika,
 • wydajnie zarządza paliwem i jest ekonomiczny w eksploatacji,
 • jest przyjazny dla środowiska
 • zabezpieczony przed możliwymi awariami i uszkodzeniami.
 • posiada włącznik oszczędnego trybu pracy
 • wytwarza prąd elektryczny z czystą, wygładzoną sinusoidą

W przeciwieństwie do tradycyjnych generatorów, które pracują ze stałą prędkością/liczbą obrotów na minutę, przenośny generator firmy OPTIMAT jest wyposażony w mikroprocesor kontrolowany Technologią Inteligentnej Przepustnicy, który dostosowuje prędkość silnika by dokładnie sprostać obciążeniu. Jeżeli generator nie zasila wielu urządzeń, pracuje na wolniejszych obrotach.

W ten sposób generator zmniejsza zużycie paliwa, wydłużając żywotność silnika i zwiększając przerwy pomiędzy napełnianiem zbiornika paliwa. W momencie, kiedy obciążenie wzrośnie, generator automatycznie zwiększy prędkość i obroty, dostosowując się do zapotrzebowania na energię.